
Hans född 2014-01-01
Kön: Hane
Status: Blyg, kattvan
Päls: Svart-vit
Hälsa: artros, högt blodtryck (medicineras), nedsatt njurfunktion
Kattkompis: behöver ej
Övrigt
Farbror Hans, eller Hasse som han kallas, är en äldre liten herre som har funnits hos Akutgruppen i många år. Under lång tid har han fått bo i samma trygga jourhem, där han är älskad och väl omhändertagen. Men Hasse väntar fortfarande på det där alldeles egna hemmet – någon som ser honom och tänker: ”Det är dig jag har väntat på.” ❤️
Hasse är en otroligt vänlig och snäll liten kisse. Han är fortfarande lite försiktig med nya personer, men har gjort stora framsteg och är idag lätt att hantera. Han tycker om att bli klappad och kan njuta riktigt ordentligt av mysiga stunder tillsammans med sin människa. Då startar gärna hans lilla spinnande motor. 🥹
På dagarna tycker Hasse om att ligga på en trygg och lugn plats och ta det lite lugnt. När kvällen kommer kan han däremot få fart och vara igång.
Med åldern har Hasse, precis som många äldre katter, fått lite krämpor. Han har artros, sämre njurvärden och högt blodtryck som han medicineras för. Nästan alla hans tänder har också fått lämna plats med åren. Trots detta är Hasse en glad och vänlig liten katt som tar sin medicin utan bråk och gärna njuter av livets goda.
Hasse söker nu ett lugnt och kärleksfullt hem, helst utan småbarn och höga ljud. Han behöver inte ett hektiskt liv eller en massa äventyr. Han behöver någon som kan ge honom trygghet, närhet, god mat, sköna sovplatser och massor av kärlek.
Efter alla sina år som jourhemskatt önskar vi så innerligt att Hasse äntligen ska få bli någons alldeles egna lilla gubbe. ❤️



